Fundusze

Kluczowe zasady zarządzania finansami

Nie wszyscy rodzą się z umiejętnością dobrego gospodarowania finansami. Jest jednak wiele sposobów, by się tego nauczyć. Spisywanie wydatków, planowanie tego, co zamierzamy kupić i myślenie w perspektywie długoterminowej sprawią, że będziemy mieli więcej pieniędzy do wydania na jakieś istotne wydatki. Jakie zasady zarządzania finansami warto sobie przyswoić? Oto kilka porad.

Nie wiesz, gdzie uciekają pieniądze? Spisuj wydatki!

Jeśli ciągle gubią Ci się pieniądze, to może warto prześledzić, gdzie ma to miejsce? Najłatwiej będzie to zrobić, spisując wszelkie wydatki np. z całego miesiąca. W dzisiejszych czasach jest to znacznie ułatwione, bo wystarczy nam zbieranie wszystkich paragonów. Oczywiście musimy być konsekwentni i zbierać paragony bądź zapisywać każde, nawet najmniejsze wydatki. Więc jeśli pójdziemy do sklepu kupić tylko paczkę gum do żucia, to także musimy to uwzględnić. Bo właśnie zwykle na takich drobnych, częstych wydatkach ucieka najwięcej pieniędzy.

Zakupy planowane

Jeśli mamy już pojęcie o tym, na co wydajemy niepotrzebnie pieniądze, to możemy z tym skończyć! Najlepiej jest zaplanować całe wydatki na dany miesiąc. Trzeba też nauczyć się konsekwencji w tym, aby nie dać się ponieść emocjom w celu kupienia sobie czegokolwiek spoza listy. Oczywiście nie chodzi tutaj o to, by się katować. Można zaplanować też część budżetu np. 10% na różne przyjemności. Tylko warto to mieć pod kontrolą, by owe drobne przyjemnostki nie okazały się większą częścią naszych wydatków…

Jeśli robimy zakupy w sklepie, to koniecznie zabieramy ze sobą listę zakupów! Najlepiej robić zakupy rzadziej, ale większych, hurtowych ilości, bo wtedy jest taniej. Także do sklepu wybierzmy się sami. Inne osoby mogą sprawić, że złamiemy się co do naszej listy zakupowej i kupimy jakieś nieplanowane rzeczy.

Oszczędności są wszędzie

Dobre zarządzanie finansami to szukanie oszczędności a zajdziemy je w bardzo różnych miejscach. Warto jest robić zakupy hurtem, gdyż wtedy jest taniej. Niektórych przedmiotów nie używamy nawet w ciągu roku tyle by możliwe były zakupy większej ich ilości taniej. Podczas takiej sytuacji nie ma co załamywać rąk, zawsze można zebrać grupę znajomych, z którymi zrobimy wspólnie tanie zakupy.

Korzystanie z programów lojalnościowych to kolejny sposób na lepszy stan finansowy. Dzięki nim zawsze oszczędzimy jakiś grosz, co w skali roku nie jest już taką małą sumą. Robienie zakupów na promocjach, wyprzedażach, szukanie okazji – każdy sposób jest dobry.

Myśl długoterminowo, a nie tylko o chwili obecnej

Jest to najważniejsza myśl, jeśli chodzi o gospodarowanie finansami. Trzeba w sobie koniecznie wyrobić nawyk myślenia długodystansowego. Często warto zrezygnować z małej, krótkiej, ale natychmiastowej przyjemności po to, by np. kupić później coś wartościowego, co posłuży nam przez lata.