Fundusze

Oszczędności – dlaczego warto je posiadać?

Statystycznie bardzo mało ludzi posiada oszczędności. Często żyjemy z dnia na dzień, a odkładanie pieniędzy traktujemy jako bycie sknerą. Jednak samo oszczędzanie przynosi wiele korzyści. Z pewnością jest to fundament dochodzenia do bogactwa i spokojnego życia, zabezpieczenia przyszłości. Dlaczego warto odkładać pieniądze?

Kredyt konsumpcyjny przyczyną biedy

Obecnie często żyjemy na kredyt. Kupujemy mieszkania, samochody czy sprzęt AGD zobowiązując się do spłaty zadłużenia. Jednak nie zawsze robi się to tak, jak powinno i czasami tworzą się długi… Jednym z największych ich powodów jest branie pożyczek konsumpcyjnych. To one przyczyniają się do tego, iż tak wiele osób ma trudne życie. Jak to zmienić? Zamiast brania pieniędzy na procent należy skupić się na oszczędzaniu.

Dzięki temu płacimy 100% wartości towaru, a nie np. 150% jak to ma miejsce przy braniu pożyczki konsumpcyjnej. Poza tym oszczędzając, jesteśmy zabezpieczeni finansowo i sytuacja nasza może być tylko lepsza. Z kredytem jesteśmy ciągle w plecy.

Wychodzenie z długów

Spłacanie długów to też trudna sprawa. Jeśli je już mamy to szybko trzeba się za nie zabrać, ponieważ rosnące odsetki są zabójcze dla naszego portfela. Jak się do tego chwycić? Prosto! Wystarczy oszczędzać jakąś część wpływów i spłacać tymi pieniędzmi zobowiązanie. Wcześniej można dogadać się z osobą (lub osobami), której jesteśmy winni jakieś kwoty, że możemy co miesiąc spłacać np. tylko 30% naszego wynagrodzenia. Większość ludzi chętnie przystanie na takie spłacanie zadłużenia, szczególnie jeśli od dłuższego czasu tego unikaliśmy lub robiliśmy to nieregularnie.

Spłata zobowiązania z jednoczesnym bogaceniem się?

Oszczędzając pieniądze, stajemy się coraz bogatsi. Jednak czy można polepszać swój stan finansowy, jednocześnie spłacając długi? Można. Wszystko zaczyna się od oszczędzania. Odkładamy jaką część naszych miesięcznych zarobków np. 20 do 40% co wydaje się idealną ilością. Z tego, co odłożymy, połowę wykorzystujemy do spłaty długu, natomiast resztę odkładamy dla siebie. W dłuższej perspektywie czasu dzięki temu, gdy spłacimy zadłużenie, będziemy mieli już sporo oszczędności.

Czy warto oszczędzać?

Jak najbardziej! Dzięki temu będzie się nam żyło znacznie spokojniej, gdyż nasza przyszłość będzie zabezpieczona. Dzięki odkładaniu co jakiś czas danej kwoty nie będziemy musieli już brać kredytów konsumpcyjnych, które prowadzą do biedy. Natomiast jeśli mamy długi to szybko je spłacimy, a być może jeszcze przez ten czas sami odłożymy coś do siebie, jeśli tylko będziemy uważnie oszczędzać.