Fundusze

Dofinansowania unijne są coraz popularniejsze w Polsce

Generalnie bardzo łatwo można zauważyć, że coraz więcej osób decyduje się na taką właśnie pomoc świadczoną przez Unię Europejską. Skąd ta placówka bierze na to pieniądze? Kto decyduje się na taką pomoc? Czy dofinansowania unijne można otrzymać na prowadzenie własnej firmy? A jeśli odpowiedź jest twierdzącą, to ile można uzyskać pieniędzy? O tym wszystkim dowiecie się po przeczytaniu naszego dzisiejszego artykułu.

Aktualnie nie brakuje ludzi, którzy chętnie korzystają właśnie z takiej pomocy. To między innymi rolnicy, ale nie tylko. Dofinansowania unijne są przyznawane na przykład osobom mającym trudną sytuację materialną. Dzięki temu można na przykład iść na kurs, szkolenie zawodowe itp. Dzięki temu można również odbyć praktyki czy staże zawodowe. Nie brakuje ludzi, którzy korzystają z doradztwa zawodowego. Pracują tam fachowcy, którzy wskazują, jaka droga zawodowa będzie najlepsza w przypadku danej osoby – biorąc pod uwagę jej wiek, umiejętności, predyspozycje itd. Unia Europejska ma na to swoje fundusze. Są one całkowicie legalne. Po prostu ta placówka ma budżet na tego typu kwestie.

Dofinansowanie unijne są coraz popularniejsze właśnie choćby dlatego, że ta gotówka jest całkowicie legalna i można ją otrzymać zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami. Na taką pomoc decydują się przede wszystkim osoby młode, które na przykład mają zamiar założyć własną firmę itp.

Okazuje się, że taka możliwość jak najbardziej występuje. Bardzo dużo osób musi mieć jednak świadomość, że nie każdemu udaje się otrzymać pomoc od Unii Europejskiej. Przede wszystkim są pewne warunki dotyczące wieku, statusu materialnego itp. Najłatwiej mają osoby młode, które nie ukończyły 30 roku życia i jednocześnie ani się nie uczą, ani w tym momencie nigdzie nie pracują. Osoby po 30 roku życia też mogą uzyskać pomoc na otwarcie działalności. Trzeba między innymi przedstawić, że na przykład sytuacja na rynku pracy na terenie konkretnego miasta lub miasteczka, albo całego województwa, jest stosunkowo trudna. Warto zwrócić uwagę na fakt, że oczywiście dofinansowania unijne nie są na przykład przyznawane osobom, które sporo w tym momencie zarabiają i szukają łatwej, dodatkowej gotówki. Kiedy jeszcze taka pomoc nie przysługuje? Jeśli na przykład ktoś już teraz prowadzi firmę itp. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że selekcja występuje również w przypadku wniosków o założenie własnej działalności gospodarczej. Chodzi po prostu o to, że niektóre wnioski są odrzucane, ponieważ zawierają mnóstwo błędów, a na przykład założenia są niczym – kolokwialnie pisząc – wzięte z kosmosu. Trzeba zatem podejść do sprawy pieczołowicie oraz realnie wszystko argumentować.

Ile pieniędzy można uzyskać? Czy jest to gotówka podlegająca późniejszemu zwrotowi? Jeśli będziecie się generalnie wywiązywać z warunków umowy, jak Wasz wniosek zostanie zaakceptowany, to nie musicie się niczym martwić itp. Można otrzymać nawet 40 tysięcy PLN na prowadzenie własnej działalności. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że te pieniądze ogólnie nie podlegają zwrotowi. Druga strona medalu jest taka, że czasami taka sytuacja występuje. Na przykład w przypadku osób, które wydały pieniądze na coś zupełnie innego niż miały pierwotnie wydać. Macie zamiar na przykład za część gotówki polecieć sobie na wakacje?

Jeśli takie są Wasze plany, to trzeba liczyć się z tym, że będziecie musieli zwrócić pieniądze. Gotówka musi być wydana po prostu na rozmaite kwestie związane z założeniem własnego przedsiębiorstwa.