Leasing jest jednym z możliwych wyborów podczas zakupu auta, zaraz obok m.in. kredytu samochodowego. Co druga umowa leasingowa dotyczy samochodów osobowych, a jej średnia wartość oscyluje w okolicach 90 tysięcy złotych netto. Może ją zawrzeć podmiot gospodarczy oraz osoba fizyczna. Ale czym w zasadzie jest leasing, ile kosztuje, gdzie można go w ogóle wziąć…? Zacznijmy od początku.
Czym jest leasing?
Klient może sobie wybrać dowolny samochód, następnie przedstawić go wybranej firmie leasingowej. Wówczas kupuje ona to auto i oddaje w leasing klientowi. Choć formalnie właścicielem jest firma leasingowa, to klient korzysta z samochodu zupełnie tak, jakby to on nim był. Leasing trwa przez pewien czas, poparty jest umową. Po jej zakończeniu, auto można wykupić i zostać jego pełnomocnym posiadaczem. Oczywiście nic za darmo – klient zobowiązany jest płacić za auto w uzgodnionych wcześniej ratach leasingowych. Umowa ta pozwala wliczać wszystkie wpłaty w koszty uzyskania przychodu, dzięki czemu można finansować z zysku jeszcze przed nałożeniem podatku.
Jakie są rodzaje leasingu?
Wyróżnia się:
- Leasing finansowy – jeśli leasingobiorca spłaci całą kwotę wydaną przez leasingodawcę na auto, to prawo własności przechodzi na niego, lub po upływie czasu trwania umowy musi je wykupić za określoną sumę;
- Leasing operacyjny – jest to forma finansowania – leasingobiorca może, jednak nie musi zakupić auta po wygaśnięciu umowy;
- Leasing zwrotny – jest trochę bardziej skomplikowany, gdyż leasingobiorca sprzedaje auto leasingodawcy, a później użytkuje go zgodnie z zasadami umowy leasingowej.
Wykupując auto, można skorzystać z opcji leasingu z niskim wykupem lub wysokim wykupem. To pierwsze oznacza, że raty zostały wyliczone tak, by auto zostało spłacone wraz z wygaśnięciem umowy, a jego wykup był rzędu 1% jego wartości. Druga opcja z założenia ma pozwalać spłacać mniejsze raty, jednak wykup auta na koniec umowy będzie dość wysoki – od 25% do nawet 60% wartości auta.
Każda z tych metod, jak i ogólnie cały proces leasingowania posiada swoje plusy i minusy.
Zalety leasingu
- czas trwania umowy określają przepisy,
- daje możliwość obniżenia podatku,
- nie wpływa na zdolność kredytową,
- parametry leasingu jak wysokość i ilość rat ustalane są indywidualnie,
- procedury są proste i nie występują skomplikowane zabezpieczenia
Wady leasingu
- do czasu zakończenia umowy przedmiot należy do firmy leasingowej,
- finansuje wyłącznie środki trwałe i wartości niematerialne i prawne,
- wyższe ceny samochodów,
- w wypadku bankructwa firmy przedmiot przechodzi w ręce wierzycieli.